Smok Dożynkowy
1 z 1
Zespół Szkolno-Przedszkolny Zalasowa

Opis

Jedna z zachowanej polskiej tradycji to dożynki. Jest to bardzo stary zwyczaj obchodzony we wszystkich regionach Polski.
Dozynki związane są ze żniwami. Obchodzi się je po zakończeniu prac polowych i zebraniu plonow ziemi, a głównie plonu zboż. Gdy ostatni kłos zniknie z pola, swiętuje się  dziękujc za zebrane plony. Uroczystosć ta jest nadal kontynuowana. Ma charakter religijny, towarzyszy jej Msza sw., konkurs wieńcow i festyn ludowy. Ostatecznym elementem zniw jest wieniec dożynkowy. Wience mają. różne kształty i formy. Dawniej nazywano go plonem. Ostatnie kłosy zboż zniwiarz scinał bardzo uroczyscie, a następnie wręczał te kłosy zniwiarkom, aby uplotły z nich wieniec. Ozdabiano go owocami, kwiatami,
orzechami, kolorowymi kwiatami. Niosły go zniwiarki, a za nim szedł orszak zniwiarzy niosący kosy i sierpy przybrane kwiatami ze śpiewem „ Plon niesiemy, plon". Korowód szedł do gospodarza dożynek. Ten przyjmował wieniec, a upieczonym z zżętego zboża chlebem częstował wszystkich . Wience przechowywano w spichrzu do następnego roku, do siewu, a wykruszone z niego ziarna wsypywano do worka z ziarnem siewnym, aby przyniosły szczęscie w nowym zbiorze.
Ten zwyczaj zachował sie. do dziś i jest przekazywany z pokolenia na pokolenie.
Nasz smok prezentuje wieniec zniwny wykonany w naszej miejscowosci i przechowywany do następnych dożynek, aby przyniósł szczęscie rolnikom trudzącym się w pracy na roli. Myślimy, że zwyczaj ten przetrwa jeszcze wiele, wiele lat, a następne pokolenia będą kontynuowac tradycję dożynkowe w naszej miejscowosci i okolicy.