Kwiatuszek
1 z 1
Szkoła Podstawowa nr 4 w Trzebini

Opis

Smok „KWIATUSZEK” wykonany przez uczniów SP 4 w Trzebini, związany z tradycją malowania chat w kwiaty w miejscowości Zalipie.

 

         Bardzo dawno temu w Puszczy Niepołomickiej żył groźny smok. Mieszkańcy okolicznych wiosek bardzo bali się potwora, bo ten robił spustoszenie pożerając wszystko co spotkał na swojej drodze.

Któregoś dnia potwór wyszedł z lasu i zobaczył coś pięknego. Przed jego wielkimi ślepiami ukazał się widok pięknie malowanych chat. Chciał zobaczyć z bliska pięknie malowane chaty i ruszył w stronę osady. Przechadzał się między chatami, ocierając się o ich ściany pokryte pięknymi kwiatowymi wzorami. Te piękne wzory sprawiły, że potwór stracił swoją grozę i wrócił do swojej nory.

Następnego dnia postanowił wrócić jeszcze raz w to miejsce. Jakież było jego zdziwienie, gdy zobaczył mieszkańców wioski z kwiatami w ręku, idących mu naprzeciw. Wszyscy głośno wołali: „Witaj Smoku Kwiatuszku.” Tym razem smok się przeraził. Uciekł do lasu. Stanął nad rozlewiskiem i zobaczył swoje odbicie. Jego ciało nie było pokryte obrzydliwymi łuskami ale pięknymi, kolorowymi kwiatami. Od tej pory do wioski Zalipie przychodził jako przyjaciel a nie jako groźny zwierz.